Dažnas klientas svarsto, kokia lauko terasos stoginė yra jam tinkamiausia. Atsižvelgiant į mūsų klimatines sąlygas, geriausias variantas – stacionarus stogas, kuris ne tik atlaikys sniego ir vėjo apkrovas. Prie jo galėsite sumontuoti stumdomas sistemas ir taip pasidaryti lauko verandą. Tuo tarpu paslankūs lauko stogeliai nėra labai praktiški. Tai – tikrai ne tas variantas, kai, pastačius stoginę, šia galėsite nesirūpinti dešimt metų.
Stoginė ar terasos grindys: ką montuoti pirmiau?
Jei terasos grindys dar nėra sumontuotos, abu darbai gali būti atliekami vienu metu. Svarbu, jog terasos grindų projektas būtų suderintas su stoginės statybos projektu. Stoginės kolonas bus galima tvirtinti prie numatytų grindų sijų, tad taip išvengsite papildomų betonavimo išlaidų.
Tiesa, būtina pabrėžti, jog tokiu atveju reikia rinktis tvirtas grindų sijas. 10 mm grūdintas stiklas, naudojamas stoginių „REGIUM“ gamybai, sveria 25 kg/kv.m. Tad, pavyzdžiui, WPC sijos, kurių plotis – 4 cm, o aukštis – 3 cm tiesiog neatlaikys stiklinės terasos stogo svorio. Tokiu atveju patariama dėti bent dalį metalinių sijų arba betonuoti polius, ant kurių bus statomos stoginės kolonos.
Taip pat reikėtų atsižvelgti į faktą, jog aliumininės stoginės, dengtos kokybiška stogo danga, gali tarnauti ir kelias dešimtis metų. Norint išvengti nepatogumų, galimai kilsiančių prireikus keisti grindis, stoginės kolonas reikėtų statyti ant polių ir grindis aplink jas „apsiūti“.
Kitas variantas – terasos grindų sijas gaminti iš nerūdijančio metalo arba stipraus, nepūvančio medžio. Tada stoginės kolonas galima dėti ant sijų, o, norint keisti grindis, užteks pakeisti tik lentas.
Lauko terasos stoginės aukštis
Stoginės žemiausią vietą, tai yra kolonas, reikėtų rinktis atsižvelgiant į namo langus. Norint, jog iš vidaus stoginės konstrukcija būtų matoma kiek įmanoma mažiau, kolonos dažniausiai daromos tokio pat aukščio, kaip ir langai. Tokio sprendimo dėka į namus pateks daugiau šviesos, kuria, kaip žinia, smagu mėgautis rytais.
Patariame nedaryti aukštesnių nei 2,4 m stoginės kolonų. Darant aukštą stoginę, reikia įvertinti faktą, jog ši nuo vėjo, lietaus ir saulės apsaugo mažesnį plotą. Be to, kai kolonos aukštesnės, nei 2,4 m, nerekomenduojama montuoti rėminės stumdomos sistemos. Šios bėgeliai, dėl per didelio svorio, greičiau susidėvi.
Stoginės kaina: kaip sutaupyti?
Aliuminio stoginės dažniausiai gaminamos iš vientisų, o ne lituotų profilių, tad stoginės turi tam tikrus ilgio ir gylio standartus. Norint sutaupyti, patartina pasidomėti Jums tinkamais stoginės ir grindų standartais, taikomais gamintojų.
Kodėl Jums reikia pavėsinės/stoginės?
Jei reikia apsisaugoti tik nuo vėjo ir lietaus, tinkamas ir skaidrus terasos stogas, tačiau reikia nepamiršti atsižvelgti ir į aukštį. Darant labai didelį nuolydį arba aukštas kolonas, krituliai po stogine pasieks didesnį plotą.
Visgi, jei lauko terasos stoginė su didesniu nuolydžiu pasirenkama dėl didelio gylio ar kitų objektyvių priežasčių, šonuose galime įdėti trikampius, pagamintus iš monolitinio akrilo arba stiklo. Tokio sprendimo dėka į vidų pateks mažiau kritulių, o, ateityje prireikus verandos, įstiklinimo išlaidos bus mažesnės.
ĮSIGYTI stoginę standartinių matmenų >>
Jei pagrindinė stoginės paskirtis – apsauga nuo saulės, patartina rinktis baltos spalvos „opal“ polikarbonatą. Šis ne tik sulaiko saulės šilumą sudarydamas šešėlį, bet niūrią dieną tarytum pats iš savęs sukuria šviesos įspūdį. Polikarbonatinė stogo danga, prireikus, gali būti lengvai išmontuojama ir pakeičiama, o polikarbonatinis terasos stogas, lyginant su stiklu, kainuoja mažiau.
Kitas variantas – „Stopsol“ stiklas, atspindintis saulės spindulius. Vadovaujantis žaliavų tiekėjų rekomendacijomis stogo dangos storiui ir atsižvelgiant į klimato sąlygas, stoginėms „REGIUM“ naudojamas 10 mm grūdintas stiklas. Vadinasi, pasirinkus „Stopsol“ stiklą, šis, norint išgauti reikiamą storį, turi būti papildomai laminuojamas.
„Stopsol“ stiklas dažnai naudojamas dangoraižio fasadams. Jis atspindi saulės spindulius, todėl po stogine nebūna karšta. Visgi, terasos įstiklinimui pasirinkus „Stopsol“ stiklą, reikia įvertinti faktą, jog, lyginant su polikarbonatu ar paprastu stiklu, verandoje ankstyvą pavasarį ar vėlyvą rudenį nebus taip šilta.
Stiklą taip pat galima tonuoti pilka arba ruda spalva. Taip jis sulaikys dalį spindulių ir atrodys estetiškai.
Kokią spalvą rinktis?
Klientų tarpe populiariausios – standartinės RAL paletės terasų spalvos, tai yra RAL7016 (antracito pilka), RAL 8017 ar RAL8019 (šviesiai arba tamsiai ruda) arba RAL9016 (balta spalva). Įprastai terasos spalva derinama prie palangių ar stogo spalvos.
Įstiklintos terasos
Rinkoje siūlomi du lauko terasų stiklinimo būdai – rėminės arba berėmės stumdomos konstrukcijos. Berėmės konstrukcijos gaminamos iš 10 mm grūdinto stiklo, o jų tarpai persidengia 5 cm, taip užkertant kelią kritulių patekimui į vidų. Aliuminiu aprėmintas, įprastai su 4 ar 5 mm grūdintu stiklu, rėmines konstrukcijas dažnas klientas vertina kaip patikimesnes, šiltesnes. Iš tiesų, šilumos sulaikymo efektyvumu tiek berėmės, tiek rėminės sistemos nesiskiria: storesni berėmių sistemų stiklai sulaiko tą patį šilumos kiekį, kaip ir rėminės.
Abi konstrukcijos yra vasarinės, tad jos nėra pilnai sandarios: nors sulaiko didžiąją dalį kritulių ir vėjo, bet neužtikrina visiško jų nepatekimo į vidų.
Tiek rėminės, tiek berėmės stiklo konstrukcijos gali būti sumontuojamos ant jau pastatytos aliumininės ar medinės stoginės. Dažnai klientai svarsto, kaip įžeminti stumdomų sistemų bėgelius (apatinio bėgelio aukštis – 14 arba 35 mm), tačiau lengvesnis variantas yra dėti bėgelius ant terasinių lentų. Kitu atveju, norint įleisti bėgelius taip, jog šie baigtųsi grindų lygyje, reikia tartis su terasos montuotojais, jog šie tam tikrame aukštyje padarytų vientisas atramas bėgeliams. Tai – sprendimas, nesunkiai galimas įgyvendinti darant terasos grindis kartu su veranda.
Visgi, jei lauko terasos grindys jau sumontuotos, siūlome nevargti ir dėti bėgelius ant grindų. Juk perlipti slenkstį į terasą pro balkono duris ar vitrininius langus (šis, ypač lyginant 14 mm aukščio bėgeliu, neretai yra aukštesnis) gretai priprantame, tad ilgainiui ir stumdomų sistemų bėgelių aukštis nebeatrodys jokia problema.
Lietaus nuvedimo sistema
Tais atvejais, kai stoginė apima lietvamzdžius, visiško sandarumo užtikrinti negalima. Aišku, siekiant sumažinti galimos drėgmės riziką, ta vieta yra hermetinama, joje dedama skarda. Montuojant lietvamzdžius, reikėtų kiek įmanoma stengtis išvengti stoginės pažeidimo.
Pavėsinės lietaus nuvedimo sistema turėtų būti gerai apgalvota iš anksto. Ar ketinate lietaus nuvedimo vamzdį nuvesti iki kiemo drenažo? O gal, kol sugalvosite kitą sprendimą, planuojate palikti vandenį tekėti tiesiog ant žemės? Renkantis šį variantą ir norint, jog lietus nubėgtų į šoną, o ne „stovėtų“ kieme, sklypo nuolydis turi būti tinkamas.
Jei manote, jog stoginė gali gauti daugiau lietaus nei numatyta šios konstrukcijoje, informuokite apie tai aptarnaujančią įmonę. Specialistai gali įdėti į stoginės konstrukciją daugiau lietaus nuvedimo vamzdžių.
Ką reikėtų žinoti, prieš atliekant būsimos lauko terasos stoginės matavimą?
Stoginės terasoms projektas turėtų prasidėti vizija, kokį plotą lauko terasos stoginė uždengs. Apsvarstykite, ar ateityje norėsite stumdomų sistemų. Konkrečios terasos idėjos turėjimas leis mūsų vadybininkams pasiūlyti Jums geriausią variantą techniniu atžvilgiu.
Taip pat reikia pasidomėti, iš ko yra pagaminta siena, prie kurios bus šliejama stoginė. Kokio storio sienos apšiltinimas, kas yra už jo? Galbūt siena turi oro tarpų, į kuriuos techniškai nebūtų galima tvirtinti stoginės terasai?
Jei toje vietoje, kurioje planuojama tvirtinti stoginę, yra elektros laidų, apie tai turi būti informuojami montuotojai.
Naudingos gali būti ir nuotraukos, kaip atrodė siena prieš apdailą ar terasos grindys, prieš sudedant dangą. Kuo daugiau informacijos suteiksite projektą vykdantiems vadybininkams, tuo produktyviau vyks darbas.
Montuoti pačiam ar patikėti profesionalams?
Standartinę stoginę su polikarbonatu nesunkiai sumontuosite patys, tačiau terasos stikliniam stogui rekomenduojame rinktis profesionalų montavimą. Stiklas sveria daug, tad ne visada pavyks jį užkelti rankomis (jei ir pavyks, teks prašyti bent 4 vyrų pagalbos). Profesionalūs montuotojai naudoja specialų stiklų pakėliklį, su kuriuo darbai vyksta ne tik greičiau, bet ir kyla mažesnė stiklo sudužimo rizika.
Lauko terasos, šias eksploatuojant, susiduria su ne visada lengvomis mūsų klimato žiemomis, problemų sukelti gali ir nelygios namo sienos ar kitos priežastys. Dažniausiai būtinybė pataisyti gaminį atsiranda per pirmuosius eksploatacijos metus. Pasirinkus montavimo paslaugą, suteikiama ir garantinė priežiūra. Pavyzdžiui, prireikus, meistrai atvyks sutaisyti vandenį praleidžiančias stoginės vietas, dėl tam tikrų priežasčių pasislinkusias stacionarias vitrinas ar išspręs kitas technines problemas, susijusias su lauko terasos eksploatacija.
Visada džiaugiamės, kai klientai kreipiasi į mus turėdami aiškią viziją, kaip atrodys lauko terasos stoginės ar kito statinio projektas. O jei esate pasimetę tarp galimų konstrukcijų ir prieinamų medžiagų įvairovės – padėsime apsispręsti! Mūsų vadybininkų užduotis – pasiūlyti tinkamiausius techninius sprendimus, užtikrinančius, jog vienos ar kitos idėjos įgyvendinimas garantuotų funkcionalų, estetišką ir ilgaamžį rezultatą.