5 patarimai, kaip pasirinkti šiltnamį

Kaip išsirinkti šiltnamį
Turinys

Kaip pasirinkti šiltnamį?

Nereikia būti sodininkystės ekspertu, norint jau pirmaisiais metais gauti derlių. Svarbu žinoti esminius dalykus: tai yra kaip išsirinkti šiltnamį ir kaip padėti augalams vegetuoti. Šiame straipsnyje patarsime, kaip pasirinkti šiltnamį ir gauti iš jo gausų derlių. Mūsų specialistų patarimai pateikti remiantis draugų – „Geltonas Karutis“ – vaizdo įrašu, kuriame apžvelgiamas „SANUS“  šiltnamis.

Lyginant su lauko lysvėmis, šiltnamiuose ankstyvųjų daržovių galima sulaukti net 2-3 mėnesiais anksčiau. Pirmiausiai auginamos šalčiui atsparios daržovės (svogūnų laiškai, ridikėliai, salotos, petražolės), šias nuėmus – šilumamėgės (agurkai, pomidorai, ankštinpipiriai, baklažanai ir kt.). Norint, jog šie augalai geriau augtų, reikia pasirinkti tinkamą šiltnamio vietą, dangą, taip pat įrengti vėdinimo ir laistymo sistemas. Kiekvieną šių temų straipsnyje apžvelgsime plačiau.

Kaip pasirinkti šiltnamio VIETĄ?

Renkantis vietą šiltnamiui, svarbu atsižvelgti į dirvožemį. Derėtų iš karto apgalvoti ne tik šiltnamio, bet planuojamų sodinti vaismedžių vietą. Nepatariama vaismedžių sodinti aplink šiltnamį, nes pastarieji gali pažeisti šiltnamio stogo dangą ir užstoti šviesą, reikalingą ten augantiems augalams.

Daržovių auginimui svarbu viršutinis ariamasis dirvos sluoksnis, o vaismedžiams – podirvinis ir gilesni sluoksniai. Vertinant dirvą, atkreipkite dėmesį ir į šios mechaninę sudėtį, purumą, drėgmės imlumą, reakciją, maisto medžiagas. Žinodami, kokį plotą ketinate skirti šiltnamiui, sutaupysite laiko renkantis šio dydį. Idealiausia numatyti vietą, kurioje galėsite atsukti šiltnamio įėjimą ar galinę sieną į pietus. Tuomet pirmi spinduliai šildys augalus, o per pietus kaitriausių saulės spindulių teks minimaliai.

Dirvos purenimas ir mulčiavimas

Supurenkite dirvą, kai ji sausa, priešingu atveju dirvožemis gali sušokti į gumulus. Vėliau mulčiuokite. Jei neturite perpuvusio mėšlo ar durpių, dirvos paviršių galite padengti ir nupjauta vejos žole. Jei žolė dar nėra išdžiūvusi, nedėkite jos tiesiai ant augalų šaknų.

Mulčius taip pat gali padėti apsaugoti augalus nuo perkaitimo:  karščiausiu vasaros laikotarpiu, padenkite dirvožemį šviesios spalvos mulčiumi. Netaupykite to paties mulčiaus kitiems metams, nes jame gali kauptis ligų sukėlėjai, pakenksiantys ar visai sunaikinsiantys būsimą derlių.

Kas 5-6 metus patartina dirvą pakeisti nauja, pirktine žeme. Nukasę viršutinį sluoksnį, papildykite dirvožemį pirktine žeme, gausia mineralų ir kitų augalams reikalingų maistinių medžiagų.

Lietaus nuvedimo sistema šiltnamyje

Norintiems turėti patogų priėjimą prie šiltnamio bei išvengti net užkietėjusiam daržininkui nemalonaus klampojimo po balas, kai kurie šiltnamių gamintojai siūlo integruotą lietaus nuvedimo sistemą. „SANUS“ šiltnamiuose lietaus nuvedimas yra gale, tad papildomai tuo rūpintis nereikės. Renkantis kitų gamintojų šiltnamius, šiuo niuansu vertėtų pasidomėti dar prieš montuojant.

Kaip pasirinkti šiltnamio DANGĄ?

Kaip pasirinkti šiltnamį, kurio danga užtikrintų palankias sąlygas augalams augti? Polikarbonatas, stiklas ar plėvelė: kurią dangą rinktis?

Žemiau pateiktos ypatybės patvirtina, jog efektyviausias ir kainos bei kokybės santykiu geriausias pasirinkimas – polikarbonatiniai šiltnamiai.

  • Nereikalauja daug priežiūros.
  • Ilgiau išlaiko šilumą, o tai ypač svarbu, kai oro temperatūra lauke yra žema.
  • Praleidžia saulės šviesą taip pat gerai, kaip ir stiklas. Negana to, laužia saulės spindulius, taip apsaugodami augalų lapus nuo nudegimo pavojaus.
  • Yra tvirti, nelūžta, nedūžta.
  • Ilgaamžiai.
Polikarbonato šiltnamis su langu gale
Polikarbonato šiltnamis su langu gale

Norint džiaugtis polikarbonatinio šiltnamio efektyvumu bei patvarumu, patariama rinktis ne mažesnio nei 6 mm storio polikarbonato dangą. Tokia danga yra pajėgi atlaikyti net iki 20 mm skersmens krušos gabalėlius, tad šis variantas yra pats optimaliausias mūsų šalies klimatui.

Daugiau informacijos apie polikarbonato specifiką skaitykite šiame straipsnyje >>>

Žmonėms, norintiems estetikos, galime pasiūlyti grūdinto stiklo šiltnamius. Pastarieji yra ne tik vizualiai patrauklūs, bet ir ilgaamžiai, taip pat efektyviai praleidžia šviesą, sulaiko šilumą viduje.

Plėvele dengti siūlome tik lysves šiltnamio viduje, esant žemai lauko temperatūrai, nes šio tipo šiltnamiai neužtikrina efektyvių sąlygų augalams augti. Šio tipo šiltnamiuose neįrengsite stoglangių vėdinimui, o, kaip žinia, vėdinant pro duris, sukeliamas skersvėjis, kurio augalai nemėgsta. Lyginant su stiklu ar polikarbonatu, plėvelė praleidžia žymiai mažiau saulės spindulių. Taip pat šią reikia keisti maždaug kas porą metų, o tai susiję su papildomomis laiko bei finansinėmis investicijomis.  

Sprendimas, kaip pasirinkti šiltnamį bei šio dangą, žinoma, priklauso tik nuo Jūsų. Visgi mes, kaip profesionalai, patariame, jog racionaliau vieną kartą investuoti į polikarbonatinę dangą ar stiklą, o ne susivilioti iš pažiūros mažesne plėvele dengto šiltnamio kaina. Taip ne tik užtikrinsite geriausias sąlygas augalams augti, bet ir turėsite estetišką bei praktišką šiltnamį bei, žinomą, taupysite savo laiką.

Karkasas

Tinkama karkaso medžiaga – dar vienas svarbus kriterijus, į kurį svarbu atsižvelgti renkantis šiltnamį. Populiariausios karkaso medžiagos yra cinkuotas plienas ir aliuminis.

Būtent aliuminis – geriausias pasirinkimas. Aliuminiai šiltnamiai yra atsparūs korozijai, nereaguoja su trąšomis ir jų tirpalais. Taip pat ilgai tarnauja: pavyzdžiui, kauptuku pažeidus aliuminio profilį, priešingai nei cinkuotas plienas, šis nepradės rūdyti.

Daugiau informacijos  apie šiltnamio medžiagas rasite Youtube paskyroje.

Kokybiško šiltnamio medžiagos. Kaip pasirinkti dangą ir karkasą?

Kaip užtikrinti efektyvų VĖDINIMĄ?

Siekiant užtikrinti gerą augalų savijautą,  svarbu pasirūpinti šiltnamio vėdinimu. Karščiausias oras kaupiasi šiltnamio viršuje, todėl viršutinėje stogo dalyje reikia pasirūpinti stoglangiais ir orlaidėmis, pro kuriuos išeis susikaupęs karštas oras. Tokiu būdu užtikrinama gera augalų vegetacija.

Kaip pasirinkti šiltnamį su tinkamais stoglangiais?

Planuojant montuoti stoglangius, svarbu žinoti, jog  dvišlaičių šiltnamių konstrukcija, lyginant su tuneliniais, dar kitaip vadinamais  arkiniais šiltnamiais, yra kur kas tam tinkamesnė siekiant užtikrinti efektyvų vėdinimą. Dvišlaičio šiltnamio stoge galima įmontuoti automatiškai pasikeliančius stoglangius bei  įrėminti stoglangį aliuminiu. Tokio sprendimo dėka nelieka tarpų, pro kuriuos gali išeiti šiluma, kurią taupyti itin svarbu ankstyvais rytais ir sezono pradžioje.

Kaip veikia automatinio vėdinimo sistema? Stoglangių kėliklių viduje esantis sėmenų aliejus, pakilus temperatūrai šiltnamyje, plečiasi ir atidaro stoglangį, o, atvėsus, automatiškai užsidaro.

Automatinės vėdinimo sistemos dėka, šiltnamiuose palaikoma vienoda, ne mažesnė nei 20 ir ne aukštesnė nei 30 laipsnių temperatūra. Temperatūrai nukritus žemiau 12 laipsnių, augalų augimas ir vystymasis sulėtėja. Kai temperatūra aukštesnė nei 30 laipsnių, augalų dulkelės darosi sterilios, tad suprastėja dauginimasis. Naktį palaikoma 17-20 laipsnių temperatūra. Pomidorų augintojams svarbu žinoti, jog šiltnamius būtina gerai vėdinti. Priešingu atveju, trūkstant gryno oro bei esant drėgmės pertekliui, pomidorus gali užpulti ligos.

Sodininkai, išbandę automatinį vėdinimą, be šios funkcijos šiltnamio ir jo priežiūros nebegali įsivaizduoti.

Durys

Prieš perkant šiltnamį,  nuspręskite, ar pasirinkite duris, turinčias orlaidę, ar sudarytas iš dviejų, atskirai atidarinėjamų dalių. Tokią galimybę siūlo „SANUS“ šiltnamiai, komplektuojami su dviejų dalių durimis. Esant didelei kaitrai, galite atidaryti tik viršutinę durų dalį, taip sumažindami skersvėjį. Apatinė durų dalis, palikta uždaryta, apsaugos augalus nuo prie žemės esančio šaltesnio oro, jaučiamo ankstyvą rytą ir nuo gyvūnėlių, galinčių išmindžioti Jūsų puoselėjamus augalus.

Nepatariame rinktis slankiojančių durų, nes ratukai gali apsinešti žemėmis ir nebesidarinėti.

Prieš įsigydami šiltnamį, pagalvokite, iš kurios pusės ketinate įeiti į šiltnamį. Jei laistymui naudosite vandenį iš talpos, o ne vandentiekio, nuspręskite, kur šią statysite. Galbūt bus reikalingos papildomos durys, pro kurias galėtumėte užeiti prie užpakalinės šiltnamio sienos, tiesiai pro šiltnamį, prie gale esančios vandens talpos ar didesnių sodininkystės įrankių.

Dviejų dalių durys su rankena
Dviejų dalių durys su rankena

Kaip įsirengti LAISTYMO sistemas?

Šiltnamyje augančius augalus drungnu vandeniu reikia laistyti ryte ar vakare. Vanduo iš vandentiekio  gali būti per kietas, o vanduo iš gręžinio – per šaltas, tad geriausias sprendimas – rinkti lietaus vandenį. Tam prireiks vandens talpos, dažnai vadinamos tiesiog bačka. Prieš montuodami šiltnamį, pagalvokite, kur ją galėsite pastatyti.

Šiltnamio laistymo sistemos, kainuojančios vos keliasdešimt eurų, išsprendžia daugybę problemų ir gerokai palengvina gyvenimą sodininkams ir daržininkams. Jums nebereikės nešioti vandens kibirų, tad sutaupysite daug laiko, jėgų ir sodininkystė taps dar mielesne veikla. Įsiveskite laistymo sistemą ir pas augalus keliausite ne dėl būtinybės šiuos „pagirdyti“, tačiau norėdami apžiūrėti, pasigrožėti, paglostyti ar…tiesiog pabendrauti. 

Siūlome rinktis iš 2 rūšių laistymo sistemų: laistančios bendrą lysvės plotą arba tikslingai laistančios pasirinkto augalo šaknis. O, norint, jog atostogų metu nereikėtų derliaus priežiūros „užkrauti“ kaimynams, pasirūpinkite programatoriumi, užtikrinančiu automatinį laistymo sistemos darbą visai savaitei ar net ilgiau.

Išsiaiškinome, kaip pasirinkti šiltnamį, o KADA geriausia jį pirkti?

Jei jau žinote, kaip pasirinkti šiltnamį, pasirūpinkite šio įsigijimu jau rudenį. Jei delsite iki pavasario, kada susidomėjimas šiltnamiais pasiekia „piką“, gali tekti ilgai laukti, kol svajonių šiltnamis Jus pasieks. Taip pat, pastatę šiltnamį rudenį, galėsite paankstinti auginimo sezoną ir džiaugtis šviežiomis salotomis bei ridikėliais anksčiau.

Remiantis amerikiečių ekonomistų skaičiavimų duomenis, derliaus kiekiui bei kokybei  trąšų įtaka siekia net 41%, herbicidų – 20%. Vadovaujantis šių tyrimų rezultatais, tai – du svarbiausi veiksniai, įtakojantys augalų augimą.  Statant šiltnamį rudenį, turėsite daugiau laiko tinkamai paruošti žemę: galite pasikloti smulkių šakų, kartono, patręšti įvairiais kompostais.

Vadinasi, drąsiai galime teigti, jog ruduo – idealiausias metas pirkti šiltnamį. Išvengsite ilgų eilių laukiant šiltnamio pristatymo, galėsite skirti daugiau laiko dirvos tręšimui ir, žinoma, sulauksite ankstyvo derliaus.

Šiltnamio tvirtinimas prie žemės

Gamintojų patarimai šiuo klausimu yra labai įvairūs. Vieni teigia, jog lengviausia įkasti profilius į žemę, kiti pataria šiuos tvirtinti prie pamatų. Iš tiesų, iš pirmo žvilgsnio atrodo, jog šiltnamio profilių įkasimas į žemę yra žymiai paprastesnis darbas nei pamatų įkasimas. Tačiau, praktiškai atliekant šį darbą, gali paaiškėti, jog viskas ne taip ir lengva.

Įkasant profilius į žemes, duobutės daromos kas 70 cm. Šiltnamis, kasant, kraiposi, nesilaiko, sunku lygiai įtvirtinti profilius: akivaizdu, jog darbo tikrai netrūksta. Dar viena problema „išlenda“ šiltnamį eksploatuojant. Šiltnamis įkasamas  į žemę vos 15-20 cm. O, varpant žemę, kasama žymiai giliau, tad žemė yra nuolat judinama ir po kiek laiko šiltnamis išsikraipo.

Pamato konstrukcija iš įkastų blokelių arba išlietų pamatų – gerokai stabilesnė. „SANUS“ šiltnamiams pritaikyti tvirti, aliuminiai kampukai, kurie tvirtinasi į betoninį paviršių. Jei neturite išlietų pamatų, užtenka įsigyti blokelius, juos įkasti į žemę ir pritvirtinti šiltnamį varžtais. Priklausomai nuo konkretaus modelio, „Sanus“ šiltnamio konstrukcijoje numatyta nuo 6 iki 12 tvirtinimosi vietų. Jei gyvenate vėjuotoje vietoje, rekomenduojame daugiau taškų, nei numatyta.

Kaip įrengti šiltnamio vidų?

Šiltnamio vidaus  įrengimas priklauso nuo individualių Jūsų poreikių. Pastebime, jog šiltnamio takas – dažnas pageidavimas klientų tarpe, tad galime pasiūlyti įsigyti plastikinių šiltnamio plytelių.

Taip pat vertėtų pagalvoti apie augalų parišimo komplektą, užtikrinantį ne tik patogų augalų parišimą, bet ir estetišką vaizdą. Aišku, nepamirškite įsigyti ir nors vieną šiltnamio lentynėlę, ant kurios galėsite patogiai susidėti asmeninius daiktus, sodininkystės įrankius ar daiginti prieskonius. Šis priedas leidžia maksimaliai išnaudoti naudingąjį šiltnamio plotą.

Jeigu šiltnamį jau turite, tinkamai paruoškite šį žiemai. Džiugi žinia: polikarbonatiniai šiltnamiai su aliuminio karkasu daug priežiūros nereikalauja.

  • Pasibaigus sodininkystės sezonui, pašalinkite visą mulčių ir likusias augalų šaknis.
  • Žemę gausiai palaistykite ir patręškite.
  • Išimkite laistymo sistemą.
  • Iš automatinių pakėlėjų išsukite cilindrus.
  • Polikarbonato plokštes nuplaukite su muilo tirpalu ir dideliu kiekiu vandens.

Tokia  minimali ir yra apgalvotai pasirinkto išmaniojo šiltnamio priežiūra!

Polikarbonatinio šiltnamio vidus
Polikarbonatinio šiltnamio vidus

Taigi, norint, jog šiltnamyje būtų sudarytos tinkamos sąlygos augalams augti, o pastarojo priežiūra Jums keltų minimaliai rūpesčių, reikia pasidomėti svarbiausiais kriterijais renkantis šiltnamį ir jo priedais bei šiais vadovautis. Svarbu, jog būtų įrengti stoglangiai, padedantys lengvai ir efektyviai išleisti viduje susikaupusį karštą orą. Pasirūpinkite ilgaamžėmis šiltnamio konstrukcinėmis medžiagomis, kurios praleidžia šviesą ir sulaiko šilumą. Neatsižvelgus šiuos faktorius, šiltnamyje užauginti augalai menkai skirsis nuo augančių lysvėje, vadinasi, šiltnamis neatpirks į šio įrengimą įdėtų lėšų, laiko bei, svarbiausia, Jūsų lūkesčių.

Daugiau informacijos apie polikarbonatinius šiltnamius  rasite „Gampre“ Youtube kanale >>>