Polikarbonatiniai šiltnamiai: ką būtina žinoti, prieš šiuos įsigyjant?

Polikarbonatiniai šiltnamiai - ką būtina žinoti prieš įsigyjant - DUG
Turinys

Polikarbonatiniai šiltnamiai

Stikliniai ir plėvele dengti šiltnamiai rinkoje karaliavo ilgai, tačiau polikarbonatiniai šiltnamiai neabejotinai atnešė didelius pokyčius bei pakeitė „lyderius“ šioje srityje. Reaguojant į didelį pirkėjų susidomėjimą šiais šiltnamiais, natūralu, greitai išaugo ir pasiūla. Šiandien turime daug gamintojų, teigiančių, jog gali pasiūlyti kokybišką, ilgaamžį šiltnamį, tačiau jų siūlomų produktų kainos gerokai skiriasi: pradedant 200 ir baigiant 1000 eurų. Straipsnyje aptarsime, kaip pirkėjui nepasiklysti šiose savotiškose „džiunglėse“ ir tinkamai pasirinkti kokybišką, kainos vertą, ilgai tarnaujantį bei mažai priežiūros reikalaujantį šiltnamį su polikarbonatine danga.

Jei, įrengiant šiltnamį, vadovausitės dviem pagrindiniais, žemiau pateiktais patarimais, šiame užaugęs derlius neabejotinai bus geresnis nei lysvėje.

  1. Šiltnamyje turi būti šilta, tačiau jokiu būdu ne karšta. Stoglangiai yra būtini, nes karščiausias oras susikaupia šiltnamio viršuje.
  2. Augalams reikia sukurti tinkamą drėgmę, kurios kiekis, priklausomai nuo augalų rūšių, skiriasi.

Šiltnamiai, dengti polikarbonato danga: privalumai ir jų kaina

Kanalinis polikarbonatas – tai labai tvirta, tačiau lengva akyta medžiaga, puikiai išsauganti šilumą. Polikarbonatas yra sudarytas iš dviejų, kartais – ir daugiau plastiko sluoksnių su oro tarpais tarp jų. „SANUS“ šiltnamius sudaro  2 sienos su kamera viduje.

Polikarbonato privalumai

  • Ilgiau išlaiko šilumą ir greičiau įšyla. Ši savybė itin aktuali rytais, kai oro temperatūra lauke yra žema bei pavasarį, kai vakarai dar vėsūs.
  • Polikarbonatas praleidžia šviesą taip pat gerai, kaip stiklas, tačiau kartu laužia ir saulės spindulius. Tokiu būdu polikarbonatiniai šiltnamiai apsaugo augalų lapus nuo galimo nudegimo, o Jums nereikia imtis  papildomų apsaugos nuo saulės spindulių priemonių, pavyzdžiui, dažyti šiltnamio sienų baltais dažais.
  • Polikarbonatas nelūžta, nedūžta.
  • Tai – bevek nedegi, B1 degumo klasei priklausanti medžiaga.
  • Polikarbonatinis šiltnamis, pagamintas iš kokybiškų medžiagų – ilgaamžė investicija, tarnaujanti net apie 20 metų.
  • Polikarbonatas – lanksti medžiaga. Vienu polikarbonato lakštu, ypač kalbant apie arkines konstrukcijas, galima uždengti ir sienas, ir stogą. Tiesa, norint būti tikriems, jog žiemą stogas atlaikys sniegą, rinkitės ne plonesnius nei 6 mm polikarbonato lakštus.
Gampre šiltnamis su polikarbonatine danga
„SANUS“ šiltnamis su polikarbonatine danga

Kaina

Žmones dažnai gąsdina iš pažiūros nemaža polikarbonatinių šiltnamių kaina. Visiškai be reikalo! Polikarbonatiniai šiltnamiai yra ilgaamžiai, (tarnauja apie 20 metų), nereikalauja priežiūros, o, lyginant su plėvele dengtais, kurių dangą reikia keisti maždaug kas 2-3 metus – ir papildomų investicijų eksploatuojant. 

Paskaičiuokime! Norint išlaikyti efektyvias šiltnamio funkcines bei estetines savybes, plėvelę  tektų keisti maždaug kas trejus metus. Plėvele dengtas šiltnamis, kurio matmenys yra tokie patys, kaip ir „SANUS“ polikarbonatinio šiltnamio „L-7“, rinkoje  kainuoja apie 110 eurų. Per 20 metų, tai yra per tiek laiko, kiek maždaug tarnauja polikarbonatas, plėvele dengtą šiltnamį gali tekti pakeisti kokius 6 kartus. Kalbant skaičiais, tai kainuotų maždaug 660 Eur. O kur dar pinigine išraiška neišmatuojamas Jūsų laikas, kurį reikėtų skirti šiltnamio priežiūrai, pavyzdžiui, šio išmontavimas prieš žiemą, vėdinimas (plėvele dengtuose šiltnamiuose nėra galimybės įrengti automatinių stoglangių).

Vieną kartą investavus į kokybiška polikarbonatine danga dengto šiltnamio įsigijimą bei tinkamą montavimą, šio statinio keisti nereikės per visą jo tarnavimo laikotarpį. Vadinasi, polikarbonatiniai šiltnamiai – visapusiškai patraukli, ilgalaikė investicija, taupanti ne tik Jūsų pinigus, laiką, bet ir užtikrinanti puikias sąlygas augalams augti.

Kokie šiltnamiai yra patys ilgaamžiškiausi?

Norime atkreipti dėmesį, jog polikarbonatiniai šiltnamiai tarpusavyje gali labai skirtis, priklausomai nuo karkaso gamyboje naudojamų medžiagų.

Tai – labai svarbus niuansas, nes, pavyzdžiui,  pasirinkus cinkuotą plieną, šiltnamio karkasas tarnaus trumpiau, nei pati polikarbonato danga. Cinkuotas plienas yra pakankamai atsparus korozijai, tačiau, dėl nelygaus ir grublėto paviršiaus, šį sunku išsaugoti nesubraižytą, lygų bei estetišką. O, laikui bėgant, subraižyti profiliai pradės rūdyti. 

Tuo tarpu aliuminis, iš kurio taip pat gaminamas polikarbonatinių šiltnamių karkasas – atsparus korozijai. Pasirinkus aliuminio karkasą, kurį gaminant, atsižvelgiama į gana atšiaurias mūsų klimato sąlygas (pavyzdžiui, vėją, sniegą), tokiu šiltnamiu galėsite džiaugtis gerokai ilgiau nei plieno karkasu.

Aliuminio šiltnamio karkasas - DUG
Aliuminis karkasas

Patarimai nusprendusiems šiltnamį dažyti

Jei nusprendėte šiltnamį dažyti, patariame rinktis miltelinį dažymo būdą. Tai – procesas, kurio metu, padengus aliuminį dažais, šis dedamas į krosnį ir dažai išsilydo, lygiai padengdami paviršių. Miltelinio dažymo būdu išgauti rezultatai išlieka estetiški tol, kol tarnauja patys aliuminiai šiltnamiai. 

Akivaizdu, jog patikimiausi ir ilgaamžiškiausi yra polikarbonatiniai šiltnamiai iš aliuminio konstrukcijų. Visgi būtina pabrėžti, jog ir aliuminio profilius reikėtų rinktis atsakingai. Ne paslaptis, jog rinkoje yra daug nekokybiškai pagamintų aliuminio profilių, kurie, dėl perkaitinimo arba netinkamų priemaišų, praranda savybes, užtikrinančias tvirtumą ir ilgaamžiškumą.

Taip pat patariame atkreipti dėmesį į tai, jog 4 mm storio polikarbonatas  yra tinkamas dengti sienoms, tačiau, kalbant apie stogo dangą, tai nebus tinkamas pasirinkimas. Stogo dangai būtinas bent 6 mm storio polikarbonatas, kuris yra pakankamai tvirtas, jog atlaikytų gana atšiausias mūsų klimato sąlygas.Vadinasi, renkantis šiltnamį, labai svarbu rasti ir patikimą pardavėją. „GAMPRE“ gaminamų šiltnamių žaliavos yra kruopščiai atrinktos, o žaliavų gamintojai yra tik iš ES šalių.

Šiltnamio formos. Kuri geriausia?

Populiariausios šiltnamių formos yra dvi: arkinės formos ir dvišlaičiai. 

Arkiniai šiltnamiai platesni, tad ir naudingojo ploto, kurį galima išnaudoti auginant didesnį kiekį  žemų augalų, yra daugiau. Tačiau arkinių šiltnamių karkasas visada gaminamas iš plastiko arba cinkuotos geležies, nes aliuminis nėra toks lankstus. 

Dvišlaičiai šiltnamiai „SANUS“ yra gaminami iš švediškų, ilgaamžių aliuminio profilių. Dvišlaičiame arba dar kitaip vadinamajame namelio formos šiltnamyje gerokai paprasčiau  padaryti sandarų stoglangį. Kvadrato formos stoglangis, kurį lengva įrėminti, efektyviai išsaugo viduje augalams taip būtiną šilumą. Dvišlaičių šiltnamių forma taip pat sudaro palankesnes sąlygas augalams stiebtis į viršų.

Tiek arkinių, tiek dvišlaičių šiltnamių dengimui gali būti naudojamas polikarbonatas.

Taigi, į ką, perkant šiltnamį, reikėtų investuoti, o kuriais atžvilgiais galima ir pataupyti?

Bene svarbiausia investicija perkant šiltnamį – ilgaamžiai aliuminio profiliai. Praktiškiausias pasirinkimas – natūralios  spalvos šiltnamis, neįpareigojantis papildomai rūpintis metalo estetine išvaizda.

Aliuminio profiliai polikarbonatiniam šiltnamiui - DUG

Jei norite dažyti profilius, rinkitės miltelinį dažymo būdą, kurio metu, elektrostatinių procesų veikiami, milteliai yra pritraukiami prie daikto, o vėliau kaitinami krosnyje. Dažai nesilupa, tad pradinis estetinis rezultatas išlieka labai ilgą laiką .

Svarbu atkreipti dėmesį, jog šiltnamio stoglangiai iš visų pusių būtų užsandarinti metaliniais profiliais, prie kurių galėtumėte tvirtinti automatinį stoglangių pakėliklį „Thermovent“  (apie šį skaitykite žemiau). 

Jeigu ruošiatės statyti naują šiltnamį  ir galite šiam projektui skirti pakankamai lėšų, neabejotinai rinkitės polikarbonato šiltnamį su aliuminio profiliais. Tai – ilgalaikė investicija, dėl kurios tikrai nepasigailėsite!

Kada geriau rinktis du mažesnius, o kada – vieną didelį šiltnamį?

Šiltnamį reikėtų rinktis pagal augalų kiekį bei rūšį, šeimos narių skaičius – taip pat svarbus faktorius. Dažniausiai šiltnamiuose yra auginami agurkai ir pomidorai, kurie, kaip žinia, reikalauja skirtingų sąlygų. 

Pomidorams reikia sausesnio oro, jie lengviau pakelia karštį ir drėgmės trūkumą dirvoje. Agurkai, atvirkščiai, labiau kenčia nuo drėgmės trūkumo ore ir dirvoje. Jų dideli lapai išgarina labai daug vandens ir, jeigu oras yra sausas, šaknys tiesiog neatlaiko drėgmės trūkumo ir lapai vysta. Tuo tarpu ši drėgmė trukdo gyventi pomidorams, todėl juos geriausia auginti atskirai nuo agurkų.

Kartais, įvertinus savo poreikius ir, žinoma, galimybes, geriau investuoti ne į didesnį šiltnamį, bet į pora mažesnių.

2 asmenų šeimai patariame rinktis „L-7“ šiltnamį (7 kv.m.).

4 asmenų šeimai – „L-10“, „XL-12“ (10-12 kv.m.)

Svetingoms šeimoms, kurios pasiruošusios  savo gausiu derliumi pavaišinti ir  draugus – „L-15“, „XL-18“ (15-18 kv.m.).

Jau įsigijote šiltnamį: kas toliau?

Ką daryti, norint gauti maksimalų šviesos kiekį ir reikalingą šilumą šiltnamyje?

Svarbiausias patarimas – statant šiltnamį, lygiuoti šį nuo pietų į šiaurę. Taip  jį geriausiai apšvies augalų augimui produktyviausia rytinė ir vakarinė saulė, o vidurdienį saulės spindulius bus lengviau užtemdyti.

Norint išlaikyti didžiausią šilumos kiekį pavasarį, reikia maksimaliai padidinti šviesos pralaidumą ir, kiek įmanoma, sumažinti jos atspindėjimą nuo dirvos paviršiaus. Vadinasi, visi paviršiai turi būti kiek įmanoma  juodesni, o danga – skaidresnė. Vasarą, atvirkščiai, dangą tenka balinti, suteikti jai pavėsį ir dėti šviesų mulčių ant dirvos.

Polikarbonatinio šiltnamio montavimas ir konstrukcija

Polikarbonatiniai, lietuviški šiltnamiai „SANUS“ turi tvirtą pamatinį profilį, tad, montuojant, užtenka pasirūpinti tik blokeliais ir ankeriais, kuriais tvirtinsite šiltnamį prie žemės. Tam puikiai tinka „Fibo“ blokeliai, šaligatvio elementai, bortelių elementai: bet kokia medžiaga, kuri nesugeria vandens. Tai garantuoja, jog rudenį, dėl drėgmės ir vėliau žiemą, pašalus, polikarbonatinis šiltnamis nesuskils. Tuo tarpu  akyto betono blokeliai – netinkamas pasirinkimas.

„SANUS“ polikarbonatiniai šiltnamiai yra padengti apsauga nuo UV spindulių, kurią, šiltnamį montuojant, reikėtų nukreipti į išorę.

SVARBU! Renkantis polikarbonatą, reikia prisiminti, jog šis turi savybę plėstis bei judėti, tad plokštes geriau dėti į profilius, o ne įgręžti varžtais.

Išmanieji šiltnamiai ir dar keletas svarbių dalykų

Šiltnamis efektyviausias su įrengtais stoglangiais, kurie gali būti ir automatiniai.Thermovent“ – tai autonomiškai veikiantis stoglangių atidarytuvas. Temperatūrai pakilus iki 18 laipsnių, stoglangis pats atsivers, o, atšalus – užsidarys. Vadinasi, šiltnamis išsivėdins pats: be Jūsų pastangų ir sugaišto laiko!

Šiltnamis turėtų būti vėdinamas, nesukeliant skersvėjo. Oras, esantis šiltnamio apačioje, yra šaltesnis nei esantis prie  lubų, tad derėtų atsisakyti vėdinimo pro duris. „GAMPRE“ gamina šiltnamiui dviejų dalių duris, tad, esant didelei kaitrai, galima atidaryti tik viršutinę dalį ir taip sumažinti skersvėjį. Uždaryta apatinė durų dalis apsaugos ne tik nuo šalto oro, bet ir galimo naminių gyvūnų įsiveržimo į daržą.

Dvidurės durys šiltnamiai - DUG
Langas šiltnamio gale, papildomam vėdinimui

Augalai gali ir pražūti dėl jūsų dosnumo

Visi žino, jog šiltnamyje augančius augalus reikia laistyti vakare arba ryte, šiltu vandeniu. Tačiau praktika rodo, jog iš tikrųjų dažnas mūsų laistome tada, kai turime laiko ir po ranka randame vandens. Šiltą? Ne, pilame tokį vandenį, koks tuo metu pasitaiko! Turite talpą vandeniui? Tai jau prabanga! Suprantama, jog viską darote  nuoširdžiai, iš didelės meilės augalams.

Tačiau tokia laistymo praktika gali būti ir kenksminga. Tradicinis, tai yra atsitiktinis laistymas – tai staigus drėgmės ir dirvos temperatūros pasikeitimas, o laistymas su trąšomis – dar ir dirvos pH bei cheminės sudėties pakitimas. Tokiu savo elgesiu, žinoma, tikintis naudos, iš tikrųjų augalams bei dirvai sukeliamas stresas. Ant lapų patekę vandens lašai sutrikdo natūralų garinimo procesą ir gali sąlygoti šių nudegimą. Dėl minėtų priežasčių ir nerekomenduojama laistyti tada,  kai yra karšta.

Norint, jog toks praktinis klausimas, kaip šiltnamio laistymo subtilybės, netaptų dar vienu galvos skausmu, tereikia pasinaudoti patogiais šiltnamių gamintojų siūlomais laistymo sprendimais. Yra dvi laistymo sistemos – vandentiekio (jungiama prie vandentiekio) ir gravitacinė (jungiama prie vandens rezervuaro). Sistemos turi žarnas, kurias reikia ištiesti per lysvę ir, reikiamu laiku, įjungti. O tam, jog, nebūtumėte „pririšti“ prie laistymo, pravartu įsigyti programatorius. Šiuos nustačius, šiltnamis gali būti paliktas laistyti automatiškai net visą savaitę.

Lentynėlės šiltnamiui

Lentynėlės šiltnamiui – praktiškas aksesuaras, padedantis išspręsti problemą, kurios galbūt iki šiol net nepastebėjote arba užbėgti šiai už akių.

Ant lentynėlės, esant poreikiui, pasidėsite savo asmeninius daiktus ar tokias sodininkystės priemones, kaip, pavyzdžiui, pirštinės, sėklos, kauptukai ir kita. Ant šių taip pat galite daiginti augalus, prieskonius ir taip maksimaliai išnaudoti naudingąjį šiltnamio plotą.

Augalų parišimo komplektai

Turintys „SANUS“ šiltnamius, papildomai gali įsigyti specialių kabliukų su virvutėmis, padėsiančių lengviau parišti savo augalus.

Pasirūpinkite polikarbonato plokščių tarpais

Kanalinis polikarbonatas savo briaunose turi mikroporas, per kurias patenka oras ir jame esanti drėgmė, o pro oro tarpus – dumblių ir pelėsio sporos. Šie nekviesti „svečiai“, susimaišę su vandeniu, suvešės, ir visas kanalas pažaliuos, bus užterštas. Kvėpuojanti sandarinimo juosta MultiFoil“, sukurta specialiai šiltnamiams – efektyvus minėtos problemos sprendimas.  Užklijavę šią prieš šiltnamio statybą, užkirsite kelią dumblių ir pelėsių sporų patekimui.

Kuo skiriasi paprasta polipropoleno juosta nuo austinės Multifoil juostos?

Gajus mitas, jog oro tarpus reikia užklijuoti su garams pralaidžiomis juostomis, tačiau pastarosios nepraleidžia ir vandens molekulių, patenkančių pro mikroporas. Paprasta polipropileno juosta – tai dviguba laminuota juosta, nepralaidi vandeniui,  o „Multifoil“ juosta yra austinė, todėl gali pašalinti susikaupusį vandenį.  Ši savybė, žinant, jog polikarbonato plokštės yra akytos ir, dėl natūralios kondensacijos, oro tarpuose susikaupia vanduo, labai reikšminga. Priešingu atveju, vandeniui nepasišalinus,  sukuriama palanki terpė augti dumbliams.

„Multifoil“ juostų naudojimas

Montuodami šiltnamį, švarias plokštes apklijuokite iš abiejų pusių: iš viršaus – sandarią, apačioje – kvėpuojančią (su baltais tarpais). Juostų periodiškai keisti nereikia, tačiau svarbu šias, prieš dedant plokštes į profilius, gerai užklijuoti.

Apibendrinant galime drąsiai teigti, jog polikarbonatiniai šiltnamiai puikiai atlieka savo funkciją ir, ne mažiau svarbu, nereikalauja daug priežiūros. Pasirinkus kokybiškas, ES šalyse gaminamas konstrukcines medžiagas – polikarbonatą ir aliuminį – džiaugsitės ilgaamžiu, funkcionaliu ir Jūsų kiemą puošiančiu šiltnamiu.

Išmanieji šiltnamiai, tai yra papildomi priedai (stoglangių pakėlėjai, laistymo sistemos su programatoriais), kuriuos galite įsigyti atskirai, gerokai palengvins sodininkystę ir pavers šią dar malonesne veikla. Neaukojant daug savo brangaus laiko, džiaugsitės gausiu derliumi, kurio užteks ne tik savo reikmėms, bet ir artimiesiems palepinti!